Išči po izdelkih

Besplatna dostava za narudžbe iznad 60 €

Brza dostava i slanje iz lokalnog skladišta

Add your offcanvas content in here

Nevidljiva, ali stvarna bolest – endometrioza

“Iako je ne vidiš, ne znači da ne postoji!”

Mjesec ožujak je mjesec podizanja svijesti o endometriozi.

Endometrioza je kronična nezarazna bolest, koja se može pojaviti bilo kada tijekom reproduktivne dobi. To je stanje kada se endometrijske žlijezde, koje su inače prisutne samo u maternici, pojavljuju bilo gdje drugdje u tijelu. Endometrijske žlijezde se tijekom menstrualnog ciklusa zadebljavaju, bubre i zatim krvare, raspadaju se i izlučuju kroz maternicu i rodnicu kao menstruacija. Kod endometrioze se te žlijezde pojavljuju izvan maternice u organima male zdjelice, ponekad čak i izvan nje.

Endometrioza pogađa 10-15 % žena, što znači približno 190 milijuna žena širom svijeta. To znači da čak 1 od 10 žena boluje od ove bolesti!

Česti simptomi

Simptomi se razlikuju kod svake žene. Najčešći su bolna menstruacija, bol u maloj zdjelici, nepravilni menstrualni ciklus i neplodnost. Ostali, također tipični, ali rjeđi simptomi su bolni spolni odnosi, krvarenje iz crijeva ili krvav urin tijekom menstruacije, crijevni grčevi i problemi s pražnjenjem crijeva. Zanimljivo je i to da su neke žene bez ikakvih simptoma.

Prosječno vrijeme za postavljanje dijagnoze je oko 8-10 godina.

Zašto toliko godina do dijagnoze?

Poteškoće, koje imaju žene s endometriozom, prečesto su podcijenjenestoga nije iznenađujuće da je vrijeme od početka simptoma do konačne dijagnoze i liječenja u Europi 8 godina, a u SAD-u čak godinu dana više.. Ako su menstruacije zaista teškeprvo moramo osvijestiti da to nije normalno i tražiti rješenja. Dijagnoza se može postaviti samo operativnom laparoskopijom. Može se posumnjati i na temelju ginekološkog i ultrazvučnog pregleda, ali konačna dijagnoza se ipak postavlja samo laparoskopijom.

Kako nastaje endometrioza?

Pravi uzrok endometrioze još uvijek nije poznat. Sigurno znamo da ovisi o hormonskom stanju, posebno kod visoke razine estrogena, koja se ne prekida trudnoćom ili dojenjem.

Oblici i stupnjevi endometrioze

Poznajemo tri različita oblika endometrioze, koja se mogu pojaviti i istovremeno. Oblik endometrioze su PERITONEALNA, ENDOMETRIOZA Jajnika i Duboka infiltrativna endometrioza (DIE). Stupnjevi se fokusiraju samo na lokaciju pronađenih žarišta, priraslica i cista tijekom operativnog zahvata. Više o oblicima i stupnjevima možeš pročitati ovdje.

Kako endometrioza utječe na plodnost?

Endometrioza ne uzrokuje neplodnost, ali je jedan od najvažnijih čimbenikakoji povećava neplodnost. Mnoge žene s endometriozom mogu zatrudnjeti i imati djecu, dok druge imaju u maloj zdjelici jake priraslice ili vrlo male promjene koje sprječavaju začeće.

Kako se liječi?

Nažalost, nije je moguće izliječiti, ali određene terapije mogu ublažiti simptome i poboljšati kvalitetu života. Cilj liječenja je smanjiti hormonalnu aktivnost jajnika. To se postiže raznim hormonalnim terapijama, najčešće kontracepcijskim tabletama. Najučinkovitija metoda liječenja je operacija, za koju se odlučujemo i u slučaju većih problema i stvaranja cista, pri čemu uklanjamo endometrijska žarišta unutar trbuha.

Preporuča se također isprobati grijaće jastučiće, tople kupke i piti tople napitke. Moguće su i neke vrste fizikalne terapije, pomoć pružaju i posebne ambulante za bol.

Mnoge žene su primijetile poboljšanje simptoma kada su poboljšale svoj način života, možda promijenile prehranu ili nešto slično. Kod nekih je hrana vrlo važna i dijeta mnogima pomaže u ublažavanju simptoma. Posebno je važno unositi dovoljno hranjivih tvari, vitamina i minerala. Drugima olakšanje donose vježbanje (ili intenzivna tjelesna aktivnost), a još više joga i meditacija. U svakom slučaju, treba slušati svoje tijelo.

Kamo po pomoć?

U slučaju sumnje na endometriozu, najbolje rješenje je što prije obratiti se osobnoj ginekologinji/ginekologu, s uputnicom za daljnje dijagnostičke pretrage kod specijalista za endometriozu. Obratite se i udruzi Endometrioza. Tamo će vas razumjeti i podsjetiti vas da u tome niste sami.

Ako su jako bolne menstruacije vaša realnost, savjetujemo vam da se naručite na pregled i pobrinete se da vas ozbiljno shvate.

Nema potrebe da trpite.

 

Povezane objave